hit tracker

Dodawanie I Odejmowanie Ułamków Klasa 4


Ułamki to przede wszystkim wyrazy, które dzielimy przez jedną z liczb naturalnych. Ułamki zwykle są używane do określania niewielkich ilości lub części. Dodawanie i odejmowanie ułamków dla uczniów klasy 4 może być trudne, ale po kilku ćwiczeniach może to stać się łatwiejsze. Poniżej znajdują się kroki, które można wykonać, aby pomóc w ćwiczeniu dodawania i odejmowania ułamków.

Aby dodawać lub odejmować ułamki, najpierw trzeba sprowadzić je do tego samego mianownika. Mianownik to liczba, z którą dzielimy ułamki. Jeśli mianowniki są różne, trzeba znaleźć najmniejszą wspólną wielokrotność (NWW). NWW jest największą liczbą, która dzieli dwa lub więcej liczb. Aby znaleźć NWW, można skorzystać z wzoru: NWW = (a * b) / NWD. Gdzie „a” i „b” to mianowniki ułamków, a NWD to największy wspólny dzielnik.

Kiedy mianowniki są już takie same, następnym krokiem jest dodanie lub odejmowanie liczników. Licznik to liczba znajdująca się z przodu ułamka. Po dodaniu lub odjęciu liczników trzeba sprawdzić, czy wynik jest ułamkiem. Jeśli nie jest, trzeba zredukować ułamek do postaci skróconej. Można to zrobić, szukając największego wspólnego dzielnika licznika i mianownika.

Kroki do dodawania i odejmowania ułamków są następujące:

  • Sprowadź ułamki do tego samego mianownika.
  • Dodaj lub odejmij liczniki.
  • Sprawdź, czy wynik jest ułamkiem.
  • Jeśli nie jest, zredukuj ułamek.

Ćwiczenie dodawania i odejmowania ułamków może być trudne, ale jeśli uczniowie klasy 4 zapamiętają te kroki, mogą z łatwością rozwiązywać zadania związane z tym tematem. W Internecie można znaleźć wiele ćwiczeń i narzędzi do ćwiczenia dodawania i odejmowania ułamków. Mogą być one przydatne do ćwiczenia i zrozumienia zasad tego tematu.

You might also like:

Dodawanie ułamków o tych samych mianownikach

Dodawanie I Odejmowanie Ułamków Klasa 4. Na tej lekcji dowiesz się jak dodajemy ułamki o tych samych mianownikach. A jest to bardzo proste :) Po filmie zapraszamy do ćwiczeń na MATMAG.pl Graj, zdobywaj punkty i porównuj swoje wyniki z innymi.

Dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych worksheet

Dodawanie ułamków o różnych mianownikach

Na tej lekcji dowiesz się jak dodajemy ułamki o różnych mianownikach. Po filmie zapraszamy do ćwiczeń na MATMAG.pl Graj, zdobywaj punkty i porównuj swoje wyniki z innymi.

Dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych – Matematyka, Klasa IV - Eduelo.pl

Więcej prezentacji i quizów na: eduelo.pl/. Myślisz, że wiesz już, o co w tym chodzi? Rozwiąż quiz na eduelo.pl i zbierz jak najwięcej punktów! Punkty wymieniaj na gry i śmieszne awatary! Ucz się wszędzie! Wypróbuj przez 14 lub 30 dni za...

Dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych o różnych mianownikach - Matematyka S.P. i Gimnazjum

W tym kanale znajdziesz pełny wykład - 100% lekcji - z Matematyki dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Powodzenia:) Tomasz D. Gwiazda