hit tracker

Na Rysunku Przedstawiono Przekrój Przez Blaszkę Liściową


Na rysunku przedstawiono przekrój przez blaszkę liściową. Blaszka liściowa jest uważana za najbardziej skomplikowaną część liścia. Zawiera wiele różnych struktur, w tym komórki, które wykonują różne funkcje. Wszystkie one mają za zadanie zapewnienie optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju liścia.

Pierwszą strukturą widoczną na rysunku jest powierzchnia wierzchnia liścia. Jest to tzw. epiderma, która jest pokryta warstwą woskową. Warstwa wosku chroni liść przed utratą wody i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Pod warstwą wosku znajduje się epiderma właściwa. Zawiera ona m.in. komórki, które ułatwiają odprowadzanie gazów z liścia.

Następnie mamy warstwę środkową - mesofil. Jest to główna warstwa liścia, w której znajduje się szereg komórek. Zawiera ona także komórki odpowiedzialne za fotosyntezę - proces, dzięki któremu rośliny produkują energię. Mesofil jest otoczony przez warstwę boczną, która jest odpowiedzialna za transport gazów i wody do i z liścia.

Na dole liścia znajduje się warstwa podstawna. Jest to szczególny rodzaj epidermy, który zapewnia dalsze wzmocnienie i ochronę liścia. Warstwa ta jest twarda i elastyczna, co umożliwia liściowi przetrwanie w trudnych warunkach i utrzymanie odpowiedniej temperatury.

Na rysunku przekroju przez blaszkę liściową możemy również zobaczyć naczynia szparkowe. Te małe naczynia służą do transportu wody i składników odżywczych do i z liścia. Są one zbudowane z połączonych ze sobą komórek, które są w stanie wytrzymać duże ciśnienie.

Ponadto na rysunku przekroju przez blaszkę liściową można zauważyć otwory żywiczne. Są one niewielkie otwory w epidermie, które służą do wydalania nadmiaru wody i innych substancji z liścia. Otwory te są także odpowiedzialne za regulację temperatury liścia.

Na koniec na rysunku przedstawiono szypułę li

Ostatnia prosta przed maturą próbną z biologii

Na Rysunku Przedstawiono Przekrój Przez Blaszkę Liściową. Na spotkaniu pokażę maturalne pewniaki, analizę zadań maturalnych z najczęściej pojawiającymi się zagadnieniami z poszczególnych działów biologii. Omówię zasady udzielania odpowiedzi z czasownikami ”wykaż” i „wyjaśnij” na konkretnych zadaniach z...

Na rysunku przedstawiono przekrój przez blaszkę liściową - Brainly.pl

Na rysunku przedstawiono przekrój przez blaszkę liściową Podpisz tkanki  wskazane na rysunku - Brainly.pl

Source: brainly.pl

Na rysunku przedstawiono przekrój przez blaszkę liściową.a) Podpisz tkanki  wskazane na rysunku.b) Określ - Brainly.pl

Source: brainly.pl

2

Source:

Na rysunku przedstawiono przekrój przez blaszkę liściową - Brainly.pl

Source: brainly.pl

Daje naj przydało by się przed 22:20 - Brainly.pl

Source: brainly.pl

Pls mam na jutro daje nawięcej gwiazdek - Brainly.pl

Source: brainly.pl

Pomocy!!! Z biologi na zaraz! - Brainly.pl

Source: brainly.pl

Pomocy na jutro!!!! ​DAJĘ NAJ ;) - Brainly.pl

Source: brainly.pl

proszę o szybkie rozwiązanie na dzisiaj czas do końca dnia​ - Brainly.pl

Source: brainly.pl

Hej. Mam do zrobienia kartę pracę z biologii termin wysłania (2.06) proszę  o pomoc. Daje naj. Zadania w - Brainly.pl

Source: brainly.pl

b) Określ funkcje tkanek wskazanych w punkcie a. Wpisz przy każdym z opisów  nazwę odpowiedniej tkanki. - Brainly.pl

Source: brainly.pl

prosze kto mi to zrobi daje najjj I PUNKTY PLISSS​ - Brainly.pl

Source: brainly.pl

a. podpisz tkanki wskazane na rysunku. b. określ funkcje tkanek wskazanych  w punkcie a. wpisz przy każdym z - Brainly.pl

Source: brainly.pl

pliss pomocy na dzisiaj daje naj za odp plisss​ - Brainly.pl

Source: brainly.pl

Botaniczne webinarium. 2022 Rokiem Botaniki

W trakcie webinarium poruszymy zagadnienia: • Rośliny z dominacją gametofitu • Piękne kwiaty – wynalazek okrytonasiennych • Metodyka badań z roślinami • Maturalny pewniak, czyli … pod ścisłą ochroną, ale czy to wystarczy? • Przedstawiciel...

Matura w 1h 10min Biologia Czerwiec 2021

Widzisz że zbliża się matura, całkiem stresująca sytuacja? Skąd to wiem bo jestem z maturą na świeżo. W momencie nauki do matury brakowało mi tego typu filmików postaram się żeby Tobie było ich pod dostatkiem!!!

Noc Biologów 2021: Bakterie azotowe i rośliny – korzyści idealnej współpracy (dr Teresa Nowak)